admin's blog


Блоги (щоденник, візитка, записник...)

Блоґ – це веб-сайт, на якому регулярно з’являються нові повідомлення, що показуються у зворотно-хронологічному порядку. Термін блоґ (blog) – це скорочення від веб-лоґ (web log).

Це веб-щоденник, в якому певна особа, котрій веблоґ і належить, описує свої щоденні враження, життєві події, і т. п., а інші можуть коментувати ці нотатки.

Найчастіше вживається коротка форма назви блоґ, автор блоґа називається блоґер, а сукупність усіх блоґів у мережі Інтернет створює блоґосферу.


Типова анатомія блоґа

Вміст блоґа можна уявляти собі як стрічку, на якій в хронологічному порядку згідно з датами їхньої публікації блоґером йдуть нотатки, так звані пости, одна за одною. Оскільки з часом у блозі накопичується багато постів, зазвичай, ця стрічка займає кілька веб-сторінок, так що найновіший пост займає верхню частину першої сторінки, і чим давніше, тим нижче від нього містяться попередні пости, скажімо всі пости за останній тиждень, друга сторінка тоді присвячена постам за тиждень до того, третя сторінка ще давнішим, і так далі. Як правило сторінки блоґа також містять посилання на архів блоґу, тобто на попередні пости згруповані по місяцях і роках. Отже навіґація блоґа в хронологічному порядку є дуже легкою.

Окрім того у багатьох системах блоґування можливо призначати категорії постам. Ці категорії відображають тематику постів, як наприклад, «програмування», «поетика», «сімейні справи» і таке подібне. Тоді відвідувачі блоґа, які цікавляться думками блоґера щодо програмування можуть за посиланням на цю категорію перейти до всіх існуючих постів автора, присвячених цьому предмету.

Типово окремий пост у блозі має заголовок, дату публікації, власне, зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати, тощо), посилань на інші сайти та блоґи в Інтернеті, інколи зображень чи навіть відео. Також пост містить коментарі до нього залишені відвідувачами та просту веб-форму, за допомогою якої, вони долучають ці коментарі.

Роль та популярність блоґів

Надзвичайна популярність блоґів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати в Інтернеті за допомогою блоґів неймовірно легко, фактично, створення нового поста зводиться до набирання його тексту у веб-формі, та відправки його до сервера натисканням кнопки Публікувати (Publish) або подібної, і все, після цього пост зберігається на сервері, який автоматично компонує веб-сторінки, різні посилання, додає стиль форматування, тощо (такі серверні програми називаються системами управління змістом – англ. - Content Management Systems або CMS). Отже користуватися блоґом не важче аніж простим текстовим редактором. І друга причина – це моментальна доступність в Інтернеті опублікованої інформації, а тим більш, що існують декілька безкоштовних систем блоґування, де будь-хто може зареєструватися та вести свій блоґ, не прикладаючи особливих зусиль, до того ж блоґи періодично скануються Інтернет-шукачами, такими як Гугл, Яху, та ін.

Саме з цих характеристик – мобільності та доступності блоґів випливає їх визначна роль у творенні інформаційного суспільства, реалізації свободи слова, боротьбі за права людини у світі, та й просто у комунікації та обговоренні яких-завгодно ідей поміж людьми. Визнанням великої соціальної ролі блоґосфери у боротьбі за права та свободи людей стала нещодавня публікація так званого «Довідника блоґерів та кібер-дисидентів» (Handbook for Bloggers and Cyber-dissidents) асоціацією «Репортери без кордонів» (Reporters without Borders), котрий є вільним для використання та розповсюдження і служить прекрасним введенням як до основ блоґування і різних його аспектів, так і до застосування блоґів у якості зброї для боротьби з тоталітарними урядами та цензурою загалом. Також як тільки один з багатьох прикладів величезної соціальної ролі блоґування вкажемо на відомий Interdictor’s блоґ на LiveJournal (звичайно треба знавігувати до постів за кінець серпня – початок вересня), який був присвячений ураганові «Катрина» і вівся хлопцем, який залишився у Новому Орлеані і кожні кілька годин сповіщав про розгортання трагічних подій, що у той час вельми серйозно сприяло підбуренню суспільної думки проти занадто повільної реакції Білого Дому та замовчувань правди про справжнє становище залишених сам на сам з ураганом мешканців міста з боку мас-медій.

Але звичайно більшість блоґів мають інтерес лише для невеличкої групи людей, які можуть бути знайомі з автором або цікавляться його думками та коментарями щодо подій у світі, фахової діяльності, родинного життя, мистецтва, тощо. Тільки деякі з них стають відомі як перлини блоґосфери, нові пости до яких очікуються з нетерпінням, коментуються жваво та знаходять своє відбиття у дискусіях по всіх куточках блоґосфери.

Короткий опис цього поняття:

Коментарі до цього запису вимкнено.