Золочів Плюс
Форум міста Золочів

Залісся and Ясенівці

Автор Повідомлення
Залісся and Ясенівці
My name is Jaromir. I am 34 y.o.

I am looking for detailed information on the history of the villages where my ancestors lived. I cannot find them myself. These can be some links, encyclopedia/glossary entries, booklets, articles, historical studies, book titles where I can find them mentioned etc. I would be grateful for your help. They can be in Ukrainian, Russian or other languages. Maybe some readers live there... I would love to have a female friend who lives in Zalissia, Yasenivtsi and Zolochiv. I live in Lezajsk. It is a town in the south-east of Poland (near Rzeszow and Przemysl). I can speak English, Esperanto and Russian. I understand Ukrainian. Write to me, please.

These are the only info I've got:

Залісся (польською Zalesie) — село Золочівського району Львівської області. Засноване у 1475. 293 мешканців. З 1918 до 1939 року село входило до складу Польщі.

Ясенівці (польською Jasienowce, Jasionowce, Jasieniowce) — село Золочівського району Львівської області. Засноване у 1473. 1 611 мешканців. З 1918 до 1939 року село входило до складу Польщі.

Greetings from Poland.
As I see it, there is no problem with your request. I think someone of our forum's community will kindly help you giving some information about villages asked.
On the other hand, I'm realy surprised by your quite strange desire
Jaromir пише:
to have a female friend who lives in Zalissia, Yasenivtsi and Zolochiv
. Anyway it's your own wish, being funny enough though
Thanks. Have you got any information you can share here?
Unfortunately, don't yet.
Es tut mir leid, aber ich niht ferstein English
Czesc. Sproboje cos znalezc w ksiazce o Zloczowie i okolicach, ktora ukazala sie z miesiac temu. Jest to bardzo dobra edycja. Wiec, szanse sa... Pozdrowienia!
Гаразд. Шо я знаю про Ясенівці?
1. Там є цукровий завод
2. При ньому якась кнайпа (не був - не знаю)
3. При трасі інша кнайпа (був - знаю)
4. При в'їзді в Ясенівці зі сторони Львова є сама жахлива яма на дорозі, як в неї влетіти з розгону, то зразу рульові гне.
5. В Ясенівцях живе начальник земельних ресурсів Золочівщини
6. До Залісся веде така дорога, шо зимою нічим окрім трахтора не заїдеш

Хто ше шо може додати?
В Заліссі є ставочок. Та і літом там не велике задоволення колесами їздити
В Заліссі моя подруга живе... а дорога там і справді нездала, ше й автобус рідко їздить
Cześć.

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi..
Taki opis wiosek jest naturalny i dlatego bardzo ciekawy.
U nas w Polsce jest również sporo dziurawych dróg na których o guza nie trudno. :/

Proszę o dalsze wypowiedzi.. - zależy mi bardzo na dokładnym poznaniu tych miejsc.. Z Zalesia i Jasionowiec wywodzi się moja rodzina. Urodził się tam mój pradziadek i jego przodkowie. Za parę dni wybieram się do archiwum gdzie będę miał okazję przeglądać mikrofilmy ksiąg metrykalnych (księgi urodzeń, ślubów i małżeństw) z lat 1791-1821 dla mieszkańców obu wiosek. W Polsce są tylko księgi wyznania rzymskokatolickiego i tylko z lat, które podałem.
Interesuję się historią - w polskiej wikipedii umieściłem i samodzielnie opracowałem m.in. artykuły o Złoczowie, zamku w Złoczowie i w Olesku.
Zapraszam do lektury:
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ocz%C3%B3w
2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Z%C5%82oczowie
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Olesku

Dodatkowo zajrzyjcie tutaj:
1. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Mansion.jpg
1. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Galhouse1.jpg
2. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Galhouse2.jpg
- to szkice przedstawiające chaty i dworek w Zalesiu i Złoczowie.

AVB: w mojej miejscowości jest również miła knajpka gdzie można napić się naszego lokalnego browarka

MUBa i lenhen: podobają mi się wasze obrazkowe avatary. Byłbym wdzięczny gdybyś zamieścił jakieś informacje z tej książki.. Może wysłałbyś parę skanów na mój emai? Lenhen, ciekawy jestem czy w Zalesiu mieszkają jacyś moi krewni.. Podejrzewam, że tak.. chociaż nie mam z nimi kontaktu.

Mam też takie pytanie: ile cmentarzy jest w Złoczowie? Tam z pewnością pochowana jest część moich przodków..

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego wieczoru!
Mops, bardzo dziekuje; za mapke. Jest super. Widze, ze Zalesie polozone jest w ladnej okolicy. Zreszta jak sama nazwa wskazuje jest to ZA-LESIE czyli miejscowosc 'za lasem'.
Hi, Jaromir. Nice to know that you are really interested in the history of your ancestors' motherland. I couldn't even think that it would so difficult to find information about Yasenivtsi and Zalissia. I have found two books in history of our region and, unfortunately, read there only one short article about Yasenivtsi. I don't think it will help you a lot, but as you have told that any data will do here is the translation of that note from the book dating 1967:
"Yasenivtsi is a village, the center of the village soviet. It is situated along the road from Zolochiv to Lviv, in 4 km from Zolochiv. There are Voronyaky Mountains in the North of the village. The population is 1048 people. The local colective farm "Druzhba" has 2 hectares of fields. "Druzhba" breeds animals(pigs, cows...) and plant wheet, corn, beets. There is a smithy, mill and different workshops in the village. The village also has a school, library and club. The first documental recollection about Yasenivtsi is dating 1473."
I have found also some small facts connecting with population: in 1997 the population of Yasenivtsi was 1300 and Zalissya - 311 people.
Hope someone will help you much more and you'll be able to know everything about the villages.
You wrote that you are editing the articles in Wikipedia about Zolochiv and Olesko. Do you know anything about castle in Pidgirtsy? If you don't you may visit the site www.p-castle.narod.ru - it is in Ukrainian and English. If it will be intsresting to you or anyone else we can together (with your help) make it in Polish too. And one more question - is there an article about Pidgirtsy in Polish Wikipedia?
It's all for now, i'll try to find more informatoin for you.
Try also to find something there:
1)http://worsten.org/galicio/zloczow/weod_zloczow.htm
2)http://gska2.rada.gov.ua:7777/pls/z7502/A005?rdat1=10.09.2006&rf7571=20037
Jaromir пише:
gdybyś zamieścił jakieś informacje... Może wysłałbyś parę skanów

??
zamiescilAbym i wyslalAbym!
Оксанка: thank you very much for your message. I am glad you wrote to me.. I would love to edit the article about the castle in Pidgirtsy with you. It is a beautiful castle. I saw some photos and read about it. I am interested in the history of Podolia and its monuments.. I have got some old books which are very interesting - some are old (published in 1868, 1885, 1926, 1927 etc.). You are right, there is not much information on Залісся and Ясенівці. OK. That is all for the moment. I will write more late in the evening.

MUBa: I know... I made a mistake and I am sorry.
I must have 'fallen in thinking' or rather in a dreamy mood.. while writing the answer for you. Then I read your profile and.. it was already too late.. What's your name? Can you tell me?

I wish a nice evening for you ladies!
Jaromir, there's really no need in falling in a dreamy mood while writing the answer for me. And I don't see the reason to tell You my name either. It doesn't influense on chatting here, does it?
OK. Pewnie masz rację. Mam nadzieję, że do usłyszenia.
Drodzy forumowicze! czy moglibyście wkleić, względnie wysłać na mój adres email zdjęcia wiosek Залісся i Ясенівці?.. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Знайшов вигляд сучасної ферми в Ясенівцях. Жахлива картина!
Перепрошую за низьку якість знимки (це кадр з фільму )

AVD: zdjęcie jest rzeczywiście marnej jakości - dzięki jednak za zainteresowanie moim 'apelem'. W tej sytuacji uważam za stosowne założenie osobnego miejsca do wklejania zdjęć przedstawiających obie wioski. W tym miejscu (poście) proszę o umieszczanie danych dot. historii wiosek [b]Залісся i Ясенівці.. Wydaje mi się, że mieszkańcy wymienionych wiosek jak i pobliskiego Złoczowa powinni mieć sporo materiałów na ten temat.
P.S. Strona: http://uk.wikipedia.org/wiki/
przedstawia interesujący rysunek domu w Zalesiu z początków ubiegłego wieku.

Pozdrawiam![/b]
MUBa: Czy znalazłaś już we wspomnianej książce interesujące mnie fragmenty? Czy udało Ci się je zeskanować? Jeśli tak, proszę o umieszczenie ich tutaj na forum lub o przesłanie mi ich na mój adres email: riva7-72(at)o2.pl. Dziękuję.
Jaromir, pracuje nad tym. A skoro musze sie tez przygotowywac do egzaminu, to bedzie to trwalo troche dluzej. Zeskanowac w domu nie moge, to chyba napisze to,co jest najwazniejsze, tutaj. Pozdro!
Dziękuję za odpowiedź. Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Czy mogłabyś w międzyczasie podać przynajmniej tytuł tej książki i autorów? Pozdrawiam.
Czy mógłby ktoś z forumowiczów zamieścić zdjęcia jak w tytule lub przesłać je na mój adres email (riva7-72(at)o2.pl)? Wspomniane zdjęcia są mi niezbędne do opracowywanego przeze mnie diariusza rodzinnego oraz do artykułów na temat obu wiosek dla ukraińskiej wikipedii, które redaguję.. Dziękuję.
MUBa: Jak Twoje egzaminy? Mam nadzieję, że zdałaś celująco.
S.E.S.J.A. - System Eliminacji Studentow Jest Aktywny! Dziekuje. Na razie wszystko idzie ok. Co dotyczy tej ksiazki, to wkrotce (jutro albo pojutrze) obiecuje przeslac Ci te materialy. Pozdrawiam!
Wszelkie zdjęcia lub skany pocztówek, folderów są mile widziane.. / all kinds of photos or scanned postcards or book pages are welcome.. thank you.
Wszelkie informacje dotyczące historii obu wiosek lub skany stron z ksiązek czy innych opracowań są mile widziane.. / all kinds of photos or scanned book pages are welcome.. thank you.
MUBa..
MUBa..
Muba.. Serdecznie dziękuję za nadesłane materiały.. Nie ma potrzeby ich tłumaczenia ponieważ nie będę miał żadnych problemów z ich zrozumieniem. Niestety, dzisiaj nie mam czasu na dłuższą odpowiedź. Mam jeszcze trochę pracy ale wkrótce odezwę się. Pozdrawiam!
А з якого фільму?
Муся пише:
з якого фільму?

Дивись цю тему:
http://forum.zl.lviv.ua/viewtopic.php?p=5394#5394
Привіт! Снова сюда, духово в Золочеве.. Я в прошлом году неськолько раза посещал Золoчів и обязательно був в Залісє и в Ясенівці. Мне приятно было увидеть все эти места и мне они очень понравились.. Люди и места - всё очень файно. Квас и музика украиньская хорошоя. Я бы хотел познокомить друзей из Золочева, Залісє и Ясенівці и переписывать, встретиться. Pozdrawiam!

додано через 3 дня 57 хвилин:

Постоянно искаю всё по истории этих сел. Есьли у Вас такое книги или вещи пишите пожалуйста. Pozdrawiam.
Я бы хотел познокомить подругу из Золочева, Залісє или Ясенівці и переписывать а тоже встретиться. Приглашаю на приватні повідомлення. Буду очень рад знакомству. Поздравляю.
Яромир.
Hello,Jaromir!
Hello, I live in Jasenivtsi,and don't mined to comunicate,or send you some pictures of this butifull place.
Have a good day!
Hello Лікакор Thank you very much for your message. I am glad you wrote. I would love to get to know you and exchange ideas with you.. I am still looking for information on the history of these places. I can write in Polish, English or Russian. I understand Ukrainian. Have a good day, too and please mail me at: riva7-72@o2.pl

Jaromir.
В ЗАЛІССІ НЕМА НІЧОГО ЦІКАВОГО І ДІВЧАТ НЕМА І АВТОБУС ВЗАГАЛІ НЕ ХОДИТЬ ТУДИ,
Олег.. очень спасибо Тебя за письмо - я рад Ты написал в тему.. Я был в Залісє в 2007 но тогда не мог походить и точно узнать села. Я знаю оно маленькое.. Видел только церковь но не был внутри и не мог там помолиться. Мне она понравилась.. и церковь в Ясенівці гарна.. Я знаю место в Золочеве откуда я могу хорошо смотреть её купол.. Я очень тоскую снова всё увидеть.. всё снова переживать.. Родные моего отьца они все проживали в Залісє, тоже в Ясенівці а дедушка родилься в Золочеве. Я верю я ещё всё это увижу. Мечтаю ещё в этом году.. У меня постоянно вопрос, просьба.. Постоянно я ищу информаций о истории села Залісє и Ясенівці а тоже истории Храма св. Вмч. Параскевії П'ятниці и Храмa Преображення ГНІХ. Я ничего не нашёл. А можеть у Вас или у друзей с форума старые снимки села, храму..? Буду с благодарностью.. Желаю приятного вечера!
Hello,Jaromir!
How are you?How is it going?What is new around you?
Likakor,have a good day
Церква Ясенівці, Церква Залісся
Привіт Мне было приятно найти и прочитать:

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%93%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%28%D0%AF%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%B2%D1%86%D1%96%29

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BC_%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE%D1%97_%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%B2%D0%B8_%28%D0%97%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%81%D1%81%D1%8F%29

Прошу.. Может Вы могли бы дополнить эти статьи? Может y Вас фотографии церквей?

С благодарностью за помощь. Jaromir.