Золочів Плюс
Форум міста Золочів

Лелеки потребують порятунку

Автор Повідомлення
Лелеки потребують порятунку
автор: Доброслав Гірак

Лелеки прилетіли... і весною на снігу.

Подолавши тисячі кілометрів, повернувшись на рідну землю - і фактично вмирати... Щось нам дуже важливе їхніми життями природа повідомляє... Вони витримають 3 дні, а сніги і морози затягнуться на тиждень...
Чи допоможемо їм на рідній землі не загинути?

Допомогти лелекам, що вже повернулися на Львівщину, непросто.
«Лелека – птах великих розмірів. Він може прожити кілька днів без їжі, – каже орнітолог. – Харчування лелек залежить від того, чи замерзлі водойми. Поки вони не замерзлі, лелека може спокійно знайти собі поживу (жаби, тритони, інші водні організми, які вже проявляють свою життєдіяльність). Якщо водойми замерзлі, тоді для них складна пора. Тим більше, що вони виснажені після перельоту».

Утім лелеки надто лякливі, щоби прийняти допомогу людей, каже орнітолог.

«Попри те, що ці птахи живуть поряд із людиною – вони доволі лякливі і до себе близько не підпустять. Хіба, якщо птах дуже стомлений і не має сили, щоби втекти від людини – тоді їх можна забрати додому, відігріти і пізніше випустити. Годувати лелек доволі важко – бо в природі вони харчуються живими організмами. Можна йому покришити яйце, перемішане із якоюсь кашею. Але це не є повноцінний корм для нього – йому треба рибу, жаб тощо», – сказав Андрій Бокотей.

Він зауважив, що брати додому птаха варто тільки в тому випадку, якщо лелека настільки стомлений, що не пручається та не може втекти. Якщо ж тікає – переслідувати його не треба: якщо він має силу втекти, то матиме сили знайти собі поживу.

На Буковині від негоди потерпають лелеки.

У Глибоцькому та Кіцманському районах десятки лелек голодні мокнуть під мокрим снігом у гніздах та на полях.

Небайдужість людей може врятувати птахів: їх потрібно годувати дрібною рибою та м’ясом, при можливості зігріти у сараї... Спеціалісти намагаються направити птахів на дослідну станцію, однак ті утікають. А тому важливою є небайдужість людей, які бачать замерзлого бузька.
Читачі розповіли, що на Рогізну прилетіло близько сотні бузьків: люди годують їх.

Також кореспонденти molbuk.ua виїхали на трасу між селами Валя-Кузьмин та Волока у район птахофабрики. На полі можна побачити приблизно три десятка мокрих замерзлих птахів.

- Ніколи у нас не було, щоби лелеки потрапили у таку негоду, - розповідає сільський голова Валя-Кузьмина Наталія ГРОНІК. - Наші односельчани носять птахам хліб, пшеницю, гречку... Лелеки до себе не підпускають: лише підходять до залишеної їжі.

- Люди у селі уже бачили близько двадцяти лелек, - розповідає 65-літня мешканка села Мамаївці Єлизавета ПОДІЛЬЧУК, яка влітку під час посухи врятувала двох лелек. - Я все виглядаю двох своїх лелек, за якими доглядала, але вони ще не прилетіли... Бачу інших лелек високо у гніздах на стовпах. Боже, що це з ними має бути, як ударить мороз? Давно такого не пам’ятаю, щоби птахи прилетіли на таку погану погоду. Аби вони злетіли вниз на землю, то люди б заманили їх до себе у сараї. Я і сама би взяла у свій сарай бузька - їсти їм є що дати, зігріти також є де.
- Якщо негода триватиме до трьох днів, птахи її перебудуть. Але якщо вдарять морози, дуже важливо годувати лелек, - пояснює завідувач відділу природи краєзнавчого музею, орнітолог Ігор СКІЛЬСЬКИЙ. -
Наразі основне для птахів - це їжа. Треба розуміти, що лелеки не вживають рослинну їжу - їх потрібно підгодовувати дрібною рибою, при можливості м’ясом.

Що робить для порятунку лелек Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області?

- В область виїхали наші спеціалісти, - пояснює представник держуправління в районних центрах Василь ЛАШКІБА. - Наше завдання - доставити птахів на дослідну станцію, що знаходить на вулиці Моріса Тореза. Однак є проблема - птахи не підпускають до себе, уже за декілька метрів побачивши людину, злітають у повітря. Можливо, як вдарить мороз, ми зможемо їх впіймати.

P.S. Кажуть, що можна підгодувати їх, врятувати життя мороженою мойвою (треба розморозити)