Золочів Плюс
Форум міста Золочів

Що ви думаєте про ворожок та екстрасенсів? Позиція церкви

Автор Повідомлення
Що ви думаєте про ворожок та екстрасенсів? Позиція церкви
Від автора. У цій темі подано інформацію та позицію священників католицької та православної церков. Це повідомлення лише з офіційних джерел, знайдених на різних сайтах інтернету. Автор погоджується практично з усією інформацією, викладеною у темі. Далі усе без коментарів:

Основні застереження церкви що до екстрасенсів, магії та окультизму!
Використані наступні джерела:
Кардинал Й. Рацінгер (нині Бенедикт XVI Папа Римський): Розмови з В. Мессорі, 1994
Пастирський лист тосканських єпископів: Магія, злі духи, сатанинскі обряди, 1994
Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії
Єпископ Микола Сімкайло
Канцлер Коломийсько-Чернівецької єпархії
о. м. Василь Мельничук
Москалюк Константин
член науково-апологетичного товариства Св. Іустина Мученика

МАГНЕТИЗМ
Магнетизм пов’язаний з магією і спіритизмом, тому не можна говорити про нього ізольовано від інших окультних практик. Магнетизери часто говорять про покладення рук, а мають на увазі – магнетизування. Тим вводять в оману, бо Ісус і Його апостоли часто клали руки на голову хворих, і благословенням оздоровлювали, але це не має абсолютно нічого спільного з покладанням рук, яке проводять магнетизери (див. Мк. 16,1! На питання, чи в магнетизмі йдеться про духовний дар, сучасний знавець окультизму В. Дам, відповідає: “Якщо християнські магнетизери вважають, що мають свій “дар” від Бога, то постає питання, від кого отримують свій “дар” нехристиянські магнетизери. Невіруючі не отримують жодних дарів Святого Духа. Магнетизер, можливо і несвідомо, але приводить своїх клієнтів до контакту з демонськими силами.”
О. Й. Верлінд пише: “Магнетизер відкривається для космічних сил, коли в ньому рухається “небажаний гість”, і не виключено, що магнетизер передає його іншим. Між магнетизером і магнетизованою особою утворюється стан взаємного злиття. Я міг би навести цілий ряд конкретних прикладів, коли такий стан триває ще кілька місяців після відвідин магнетизера. Ці особи відчувають нові негативні дії: біль голови, безсоння, психічні порушення. Все це проявляється також після відвідин цілителя, гіпнотизера, ворожки, ясновидиці і т. п..”
Ставлення науки: те, що сьогодні називається біомагнетизмом чи магнетизмом, насправді не має нічого спільного з відомими фізичними явищами. Йдеться тільки про плутанину і зловживання термінами та приховування магічної практики за вигаданою науковістю!
Ставлення Церкви: Св. Оффіціум засудило використання магнетизму (4.8.1856, DS 2823-25)

ВОРОЖКИ та ЕКСТРАСЕНСИ

Відомий Кашпіровський теж діяв під впливом злої сили і багатьох затягнув у свої сіті. Через побоювання втратити цю силу він не хотів приймати Таїнство Хрещення.
Сучасні екстрасенси певною мірою володіють силою лікувати хвороби. Але ця сила не від Бога. Екстрасенси відводять людей від віри в Бога і тим самим наносять шкоду душі.
Преподобний Єфрем Сирін говорить, що краще залишитися хворим, ніж для звільнення від хвороби впасти в нечестя, удаватися до замовлянь. Демон, якщо і вилікує, більше нашкодить, ніж принесе користі. Зробить користь тілу, яке через деякий час все одно неодмінно вмре і згниє, але нашкодить безсмертній душі. Якщо іноді за попуском Божим і зцілюють демони (через різного роду ворожбу), то таке зцілення буває для випробування віруючих: кому вони більше вірять – Богу чи дияволу. Бог знає потреби віруючих, але хоче, щоб вони навчилися не приймати від демонів навіть зцілення.
На наших теренах по містах та селах разом з християнством практикується практична магія, де християни, звертаючись до мольфарів, ворожок, гадалок, цілителів, екстрасенсів, біоенергетиків, не тільки шкодять власній душі, але і отравляють душі інших людей, а не раз і своїх власних дітей для яких хочуть здоров'я, доброго заміжжя чи успіху в підприємницькій діяльності тощо. Особливо поширені такі магічні обряди, як зливання воску, зливання олива, викатування яйця, спалювання рожі, чорні служби і чорні акафісти, ставлення свічок у храмах чи каплицях із злими намірами, з метою пімсти і бажання смерті, і багато інших ритуалів і обрядів, які не мають нічого спільного з християнськими обрядами чи практиками. Такі псевдоцілителі завжди кажуть, що це Бог дав їм такий дар, що мають благословення священика, і роблять безкорисне добро людям, на деякий час привертаючи здоровя, а забирають душу і віддають її в жертву дияволу в подяку за поміч
Бог осуджує всякі види ворожбицтва в Книзі пророка Єзекиїля (13:18-23): "Так говорить Господь Бог: Горе тим, що шиють стьожки для кожного суглобу на руках та роблять намітки на голову всякої величини, щоб ловити душі, невже ви хочете переловити душі мого народу і врятувати власні. Ви безчестите Мене перед моїм народом за пригорщі ячменю та шматок хліба, погублюючи душі, що не мають померти і обіцюючи життя тим, що не мають жити, бо ви ошукуєте мій народ, що любить слухати брехню, тому ось що говорить Господь Бог: Ось Я проти ваших стьожок, якими ви ловите душі, мов пташок, я позриваю їх у вас із рук і пущу на волю душі, що ви намагаєтесь упіймати... Ви не матимете більше пустих видінь і не будете більше віщувати. Я визволю народ із ваших рук і ви взнаєте що Я Господь".
Сумна статистика свідчить про велику кількість психічно хворих, депресивних, психічно і морально покалічених людей, які не бачать свого майбутнього, молодих людей які не хочуть жити, велике збільшення самогубств і все це не раз є причиною бездуховного життя і окультної залежності.
Коли людина вірить в забобони, то з цього тішиться тільки диявол. Диявол тішиться також з того, що від недавна ми почали святкувати рік свині, кози, миші, і т. д., а християни складають собі побажання: „Нехай миша принесе в твій дім мир та радість”. Диявол тішиться, що люди відкинули Творця, а поклоняються творінню. Християни забули, що кожен рік – це рік Божий, а мир, радість і добро в наш дім може принести тільки Господь Бог, а не коза, свиня чи будь-яка інша тварина. Диявол тішиться також, коли люди самі до нього приходять, тобто коли йдуть до ворожок, гадалок, чаклунів, коли вірять в гороскопи, йдуть до екстрасенсів. Люди готові повірити всім і всьому тільки не Богові.
Джерелом всієї магії є диявол. Нагадую, що виливання воску, викачування яєць, ворожіння на картах, на руках чи будь-яке інше, навіть, якщо вони служать покращенню здоров'я, є тяжким гріхом проти першої заповіді. Різні пороблення, привороти, відвороти, різні порчі – це все справа рук диявола, і багато християн ходять до таких бабок, ворожок за допомогою і за порадою, лишають Бога, церкву, а йдуть в руки диявола. Часто ворожки, чаклунки, провидиці у своїй практиці використовують образки, хрестики, свічки, тобто прикриваються Богом, і тим самим притягують наївних, нещасних людей.
Річ у тім, що шарлатанство і різного роду цілительство не стоїть на місці а розвивається і вдосконалює свої методи задурення і зацікавлення. Сучасні «цілителі» говорять по сучасному і своє ремесло пояснюють не середньовічною термінологією, а новою, псевдонауковою. Розповідають про безлику дармову енергію, котру потрібно вміти черпати і використовувати на свій лад. Про позитивні і негативні енергії якими можна маніпулювати за допомогою кишенькового приладу, та інше. За такою маскою людям буває досить важко помітити темне обличчя, яке стоїть за всім цим. Один письменник з цього приводу сказав, що найбільшою хитрістю диявола є те, що людина не вірить в його існування. З цим варто погодитись, тим більше коли ця людина не релігійна і повністю незахищена від сторонніх «темних» впливів.
Аналогічну популярність сьогодні має ще одне з окультних явищ - астрологія. Вона спонукає людину перекладати відповідальність за своє життя на небесні світила й підкорятися начебто неминучій долі.
І католицька, і православна Церква відзначає «чорну духовність» окультизму. Віра в Бога облагороджує людину, а окультна «віра» духовно калічить його, оскільки мета окультних занять досить «приземлена»: довідатися таємниці, домогтися життєвого успіху, отримати чиюсь любов, помститися ворогові, когось приворожити, навести порчу. Багатьох приваблює те, що все це можна отримати без зусиль. У цій вигаданій свободі від моральних обов'язків і полягає, очевидно, головна привабливість ворожіння. Однак за такі «насолоди» людина рано чи пізно дуже дорого розплачується.

ГІПНОЗ
З. Фрейд, який особисто займався гіпнозом, пише: “Ця діяльність нагадує магію, заклинання і всілякі чари!”
Лікар Ф. Мадре, який також мав досвід з гіпнозом, але потім від нього дистанціювався, пише: “Гіпноз – це метод, закладений на сугестії, а це означає, що при ньому, принаймі до певної міри, доходить до поневолення однієї особи іншою. Такий стан може, а часто так і стається, спричинити душевні зранення і деколи може викликати божевілля. Багато осіб мають такий досвід, що пробуджувалися із зростаючим відчуттям пригнічення, агресивності чи провини. Тепер говоримо лише про результати лікарської практики, без сумніву “сліпої”, яка, однак, вважається терапевтичною. Щодо застосування гіпнозу, пов’язаного з окультизмом, або парапсихологією, то в таких випадках наслідки бувають страшні і диявольська сила велика. Часто необхідно проводити молитву за звільнення, бо як правило, гіпноз значно прискорює деструкцію на душевному і духовному рівні, яка може бути викликана проведенням магії. Гіпноз саме тим, що на якийсь час ослаблює волю, полегшує проникнення диявольського впливу в людську істоту. Приклад: Особу дуже невротичну гіпнотизували за посередництвом магічних сил. Нажаль, вона вже більше не прийшла до тями, всі спроби знову її оживити психічно виявилися марними, і ця людина залишилася в стані, подібному до глибокого трансу. Тепер вона вже тривалий час перебуває в психіатричній лікарні!”
Яке ставлення має Церква до гіпнозу? Святе Оффіціум, яке відбулося в 1847 і 1856 роках, перестерігає перед небезпекою гіпнозу. Сьогодні ця позиція в практиці не звиразнюється. Православна Церква в сучасній Росії не дозволяє своїм віруючим жодного використання гіпнозу! Повторюємо, жодного, ані в медицині, ані в психіатрії, ані при “наукових” дослідах! Чому? Тому що вважає гіпноз частиною окультизму!

МЕТОД СІЛЬВИ
Метод контролю діяльності мозку – це курс, що складається з лекцій і ментальних вправ. Вчить людину не тільки, як душевно і тілесно розслаблятися, але і як має використовувати свою свідомість в такому розслабленому стані.
Метод базується на автосугестії під час “релаксації” (“сходження на площину альфа”), яка має полегшити володіння тілесними функціями (особистими чи інших людей), передбачення майбутнього і подібне. Й. Сільва переконаний, що світом керує “Вища інтелігенція”, яка не тотожна з християнським Богом. З цією “Вищою інтелігенцією” можна комунікувати за посередництвом гемісфери мозку в стані “aльфа”, на частоті мозкових хвиль 7-14 Гц. З ким входить в контакт адепт методу Сільви на площині “альфа”, якщо не з Богом, а з іншою “Вищою інтелігенцією”?
Для християнина відповідь не тяжка, адже наш противник “диявол ходить навколо, як лев ревучий, шукаючи, кого б пожерти” (1 Пет. 5,, “… бере на себе подобу ангела світла” (2 Кор. 11,14).
Люди, вишколені Сільвою, на площині “альфа” нібито можуть трансформувати свої душевні сили і проникати до інших осіб, виявляти хвороби і лікувати їх. За допомогою “внутрішнього екрану” “ментальної візуалізації” вони, нібито можуть в цьому стані заглянути в минуле і в майбутнє та “програмуванням мозку” спричинити зміну життєвих умов. (Йдеться про магію).
За програмою курсу, кожен приймає дві істоти – порадники. Контактування з невідомими духовними істотами є явним, особливо, коли вони допомагають особам отримати владу над іншими. Тут йдеться про спіритизм. Метод Сільви, володіння свідомістю, тренує людей психічним маніпулюванням і веде до телепатії, ясновидіння, до контролювання і програмування інших людей і подій. Намагається цього досягнути через “позитивне мислення” та автогіпноз. За допомогою цих вправ, людина втікає від реальності, і створює собі фальшиві ілюзії. Логіка, розум і тверезе мислення в її житті втрачають місце.
Вже з цих декількох відомостей можемо ясно бачити, що в методі Сільви використовуються такі окультні практики: 1) Віщування (ясновидіння), 2) Магія, 3) Спіритизм.
Що стосується науковості і правдивості фактів, на яких Сільва базує, то їх оцінили лікарі Карлового університету: “Сільвове підкреслення функціональної асиметрії мозку, лише на перший погляд має якесь відношення до наукових відомостей нейрофізіології, але насправді, воно пов’язане з магічними елементами”. (Альтернативна медицина. Прага, 1995)
Від Сільви знаємо, що перебування в площині “альфа” є “гаряча лінія до Вищої інтелігенції”, при чому, думаючи про “Вищу інтелігенцію”, не мають на увазі Бога. Кому ж тоді людина відкривається? Які духовні сили і власті приймає за своїх порадників? “Бог не хоче, щоб ви були спільниками злих духів” (пор. 1Кор.10,20).

Чувайте, не відкривайтеся.
Усі форми окультизму (від віщування лозою, ворожіння на руці, магнетизерства, ясновидіння, акупунктури, гіпнозу, гомеопатії, аж до т. зв. “таємної сили”, яка діє в індуїстській чи буддійській релігії), мають одну спільну основу. Цією основою є те, що людина відкривається для якихось надприродніх таємних, окультних сил, “духовних енергій” чи т. зв. парапсихологічних здібностей. Це все тільки синоніми скритої темної сили, яка спричинює появу здібностей, що перевищують можливості людської природи. В сучасній добі ще не було виразно і авторитетно, на основі Святого Письма і Церковної Традиції, сказано “що” або “хто” є ці “енергії” (таємні окультні сили чи парапсихологічні здібності). Також не було сказано, яку позицію щодо них мають займати християни. Святе Письмо і Традиція Отців однозначно називає ці сили демонами (т. т. упалими ангелами), а вище наведені здібності називає білою або чорною магією (пор. Втор.18,9-16).
Як людина отримує ці енергії?
1. Через особистий контакт з окультистом, цілителем (напр., лоза, маятник в моїх руках не функціонують, але коли візьме мене за руку радіостез – здебільшого, почнуть реагувати! Передавання віщунського духа є подібне до зараження інфекцією від хворого).
2. Через читання окультної літератури (якщо людина вірою їй відкриється).
3. Як темне духовне спадкоємство від предків (з 3-4 покоління).
через контакт з людьми, які мають такі “здібності”, переходить духовна інфекція. Наслідки можуть проявлятися аж в годині смерті;
Що має робити християнин, який попав під вплив віщування чи магії?
За окультні гріхи на душі залишається певне прокляття. Тут залишається духовний зв’язок, якому християнин відкрився. Потрібно робити покаяння за ці гріхи: прийняти позицію Божого Слова щодо окультних гріхів, відректися перед двома свідками духа, який перейшов на мене через конкретну окультну практику, а потім з того висповідатися. Не забудь прийняти Господа Ісуса за свого Спасителя і Господа, а потім прийми Святого Духа, і дозволь, щоб тебе провадив!
Висповідатися з цього гріха проти першої Божої заповіді.
У випадку духовних проблем, попросити досвідчену авторитетну особу про молитву за розв’язання духовного пута (якщо тяжкості тривають і після відречення).
Спалити всю окультну літературу і предмети, пов’язані з окультизмом. Речі, які не горять (напр., маятник, талісмани і т. п.) знищити (пор. Ді.19,19).
Для потерпілого окультизм – постійна пастка. Продовженням вище наведеної терапії має бути залучення до живої християнської спільноти.
до гріхів проти першої Божої заповіді належать також забобони, пов’язані з народженням дитини, весіллям, похороном, Андрієм (особливо, на Україні), пороблення, відроблення, вуглики (скидання вроків), зливання воску, відвідування ворожок, читання гороскопів і шкідливої літератури, забобони пов’язані з Різдвом, з чорним котом, з порожніми відрами і т. п.;
У Второзаконні. 18,9-12 (Старий Завіт) перераховано 9 областей окультизму:
1. Переведення через вогонь – посвячення божкам (демонам);
2. (по-єврейськи: косем) – віщування ( приблизно 200 форм);
3. (монен) – астрологія (гороскопи, знаки зодіаку…);
4. (манагеш) – біла магія (лікар-магнетизер, психотронік…);
5. (манашеб) – чорна магія (чарівники, ворожбити…);
6. (гобер габер) – народна магія (заклинання, пороблення, відроблення, зливання воску, скидання вроків (вуглики)…);
7. (шоел об) – спіритизм як віщування;
8. (їддоні) – ясновидіння;
9. (дореш ел гаматім) – спіритизм як магія.
“Бо огидний для Господа кожен, хто це робить”. (ст.12)

Із розмови з отцем-харизматиком Василем Вороновським: Про екстрасенсів, магію і кінець світу (Запитання і відповіді між добром і злом)
— Всечесний отче, останнім часом з'явилось багато людей, які лікують так званими біополями, переконують нас, що можуть передбачати майбутнє. Від кого це?.. Чи справді — від нечистого? Яку думку з цього приводу маєте Ви і Церква зокрема?
— Мої думки цілком співпадають із вченням Церкви. У Діяннях Апостолів йдеться про ворожбита Симона, який "дивував люд самарійський і видавав себе за щось видатне", про юдейського псевдопророка на ім'я Вар Ісус, про служницю, у яку вселився віщун, але його вигнав апостол Павло. Києво-Печерський патерик пише про Микиту, що мав дар пророцтва і надзвичайну пам'ять, він знав увесь Старий Завіт. Коли ж з нього вигнали біса, то усе забув.
Люди, які ходять оздоровлюватися до "енергетиків", "цілителів", не знають суті того лікування. Екстрасенси варварськими методами перерозподіляють енергію, внаслідок чого хворий орган одержує її, а інший слабне. Під час сеансу "цілителі" можуть "викачувати" енергію з пацієнта, встановлювати з ним довготривалий енергетичний зв'язок, можуть навіть жити за рахунок його енергії. "Цілителі" часто доводять людей до психічних розладів і занапащують їхні душі. Краще б людина пішла до Сповіді, на Службу Божу, молилася і просила Господа про допомогу, і навіть померла б у Божій благодаті. Бо Господь посилає хвороби за наші гріхи, щоб ми зрозуміли: життя — це коротка миттєвість, за якою — Вічність. Хвороба дається для випробування нашої покори.
Під час недуги слід звертатись до лікарів, довіряти їм своє тіло, але не душу. Душу, окрім Бога, не довіряймо нікому. А тому християнин, який "лікується" у екстрасенса чи хоче знати своє майбутнє, зраджує Христа, свою віру і вступає в контакт з нечистою силою.
— Але ж більшість таких "цілителів" каже, що вони лікують саме молитвою, навіть скеровують своїх пацієнтів до церкви, до Сповіді. В людей вони викликають довіру.
— Це представники "білої" магії, бо щойно ми говорили про їхню протилежність, тих, хто практикує "чорну". Такі екстрасенси ходять до церкви і лікують буцімто Божою силою, але часто й самі не підозрюють, що опинилися під владою демонічних сил.
— А що таке, на Ваш погляд, гіпноз?
— Деякі люди, які мають сильну енергію, можуть впливати на інших, гіпнотизувати їх. Але ніхто не має права втручатись у чиюсь свідомість. Піддаватися гіпнозу свідомо не можна, це — гріх.
— А чи можна знати наперед своє майбутнє?
— Це вже сфера діяльності астрології. Нині є дуже багато гороскопів: міркувань про, те, що доля людини залежить від руху планет, від розташування зірок... Планети впливають на океанські та морські течії, на напрямок руху вітрів, але в жодному випадку — не на долю людини. Людину створив Бог, дав їй розум і волю, чим вона й повинна послуговуватись. Тому Церква категорично забороняє ворожбу, віщування майбутнього. Навіть під страхом смерті.
— Але ж багатьох людей підкуповує те, що віщуни кажуть правду. Соціологічні дослідження стверджують: їхні віщування збуваються у 70 випадках із ста.
— Це пояснюється тим, що колись нечистий був у ангельській ієрархії і так чи інакше посвячений у таємниці буття. Ці знання він зберіг і тепер намагається підкорити собі людину, відкриваючи їй деякі таємниці...
— ... або з'являється перед нею у вигляді пришельців із космосу...
— У Біблії немає жодного натяку на існування інших цивілізацій. Якщо до XX століття перед християни¬ном з'являлась людиноподібна — часто осяйна — істота гігантського або карликового зросту, з палаючими або червоними очима, при появі якої охоплював страх, то віруючий не мав сумніву, хто це. Він знаменням хреста і молитвою відганяв біса. А тепер, якщо перед атеїстом або маловіром, яких більшість, постане таке чудовисько, то він приймає його за інопланетянина і часто охоче контактує з ним.
— Чи є гріхом ворожіння на картах?
— Це — від диявола
— У кімнаті — якийсь незрозумілий стукіт, дивні голоси, починають літати речі в повітрі, без причини займаються полум'ям... Що це?
— Це — диявол, або ж полтергейст, як каже наука, дух, що робить шкоду людям. Є близько двадцяти наукових теорій, які намагаються це явище пояснити. Але протягом багатьох віків доведено, що всі чаклунські дії припиняються при зіткненні з Божою силою. Для цього перш за все потрібна сильна віра в Господа, в Боже слово. В особливих випадках Церква використовує спеціальні молитви. Священик заклинає диявола (на це він мусить мати дозвіл від Церковної влади). Я, ще раз нагадую, маю такий дозвіл від Єпископа та Патріарха.
— А Ви не боїтеся?
— Коли я йшов читати заклинальні молитви в тому ж таки Комарному, то взяв на груди Святі Тайни, Коли я з Ісусом Христом, — нічого не боюся. Але того дня диявол хотів мені нашкодити. Коли я підійшов на подвір'я церкви Архистратига Михаїла до машини, то раптом на друзочки розлетілося автомобільне скло. До того ж ввімкнулась сигналізація і не вмовкла доти, доки ми не приїхали до собору святого Юра.


Із інтерв'ю Йозефа Ратцінгера (нині Бенедикта XVI Папи Римського), яке він дав італійському журналу «Una voce grida...» у березні 1999 року про магію і окультизм (скорочено):
- Ваше Високопреосвященство, що таке магія?
- Це використання сил, які здаються таємничими, з метою отримати владу над фізичною, а також психологічною реальністю. Тобто, це спроба використовувати надприродні сили у власних цілях. Застосовуючи магію, виходять за межі раціональності і використання фізичних сил, відомих науці. Для цього шукають - і інколи навіть знаходять - спосіб опанувати реальністю за допомогою невідомих сил. У багатьох випадках це може бути шахрайством, але може бути і так, що за допомогою елементів, що не вкладаються в рамки раціональності, можна досягти певного панування над реальністю.
Чи можна з впевненістю стверджувати, що за магією і окультним світом завжди стоїть демон?
- Так. Я б сказав, що без демона, який провокує перекручення творіння, не був би можливий весь цей світ окультизму і магії. У гру вступає елемент, що виходить за межі реалій розуму, реалій, які розпізнає наука, з'єднана з щирим розумом. Магія пропонує звернутися до сил, які представляються божественними, обіцяючи досягнення швидкого успіху в чомусь, здобуття якогось надприродного досвіду. Насправді, це пародія на божественне. Так, це сили, але сили падіння, які в реальності є іронією проти Бога.
Людина уявляє себе володарем світу, використовуючи те, що здається божественним, і використовує силу, щоб управляти світом в собі самій, вступаючи, таким чином, в радикальну брехню. Ця брехня в перший момент сприймається як розширення влади, розуміння нового досвіду, як щось прекрасне: я стаю Богом. Але брехня - це реальність, яка завжди залишається руйнівною. Жити в брехні - означає жити проти реальності, а отже, жити в саморуйнуванні. У цьому сенсі можна побачити два аспекти цієї заборони. З одного боку, окультні і магічні практики слід виключити просто тому, що вони перекручують реальність, вони є брехнею в найглибшому сенсі цього слова.
Вслід за цим онтологічним аспектом виникає другий - етичний, який полягає в тому, що, будучи такими, що протиставились істині, магія і окультизм є руйнівними, вони руйнують саму суть, основу людини.
- Отже, яка небезпека підстерігає тих, хто зв'язується з магією і окультизмом?
- Давайте і тут почнемо з феноменології. Непомітні сіті зваблення розкидаються у вигляді обіцянки отримати владу, відчути радість, задоволення. Потім людина потрапляє в інші сіті, демонічні, які незабаром стають набагато сильнішими за неї. І людина вже більше не є господарем дому.
Припустимо, що людина вступила в якусь секту або в групу, що займається магією. Вона стане рабом не лише групи, що само по собі вже дуже серйозно, враховуючи, що ці секти можуть повністю оволодіти людиною. Але вона стане рабом реальності, що стоїть за групою, тобто реальності воістину диявольської. Таким чином, вона слідує дорогою все глибшого саморуйнування, набагато гіршого, ніж від наркотиків.
- Жоден з окультистів не заявляє відкрито, що діє за допомогою демона. Більш того, майже всі вони стверджують, що є віруючими і що творять благо. Вони використовують священні образи, розп'яття...
- Так. Глибока, прихована брехня потім конкретизується в брехню очевидну. Маг, в своїй особовій орієнтації, дійшов до брехні. Для нього стає природним використовувати всі конкретні способи для вираження і вживання брехні. Звичайно, синкретизм є одним з головних елементів світу магії і окультизму, який використовує елементи релігій, і, перш за все, християнської, перекручуючи їх, як з метою залучення людей і для надання достовірності своїм діям, так і в надії використати приховану силу християнської реальності.
Ваше Високопреосвященство, в Італії на номер телефону, по якому можна дізнатися свій гороскоп, щорік поступає понад 10 мільйонів дзвінків. В тій же Італії, на більш, ніж 100 тисяч магів припадає менше 38-ми тисяч католицьких священиків. Що Ви відчуваєте, роздумуючи над такою реальністю?
- Це є знаком того, що ми знаходимося під загрозою глибокого поганства. Це - поганство, це - перекручення релігійного призначення людини. У цій фальшивій релігії, в якій, як я вже сказав, людина використовує або намагається використовувати надприродні сили, розміщений головний виклик справі євангелізації. Перед лицем поганства слід сповіщати визвольну Божу реальність. Ці практики претендують на те, щоб дати людині свободу. Вони пропонують владу, задоволення, обіцяють можливість жити повним життям. Насправді ж, вони ведуть до жахливого рабства, яке може реально позбавити людяності. Це відомо також з дохристиянських релігій, які сіяли страх. Християнська звістка, з'явившись, принесла з собою не політичну свободу, як сказали б ми сьогодні, а звільнення від страху перед демонами. Сильніший за всіх лише Бог: це звістка, що реально звільнила світ. І навіть сьогодні, в деяких ще неєвангелізованих частинах світу можна бачити, як боязнь перед демонами і магами створює атмосферу страху і застою.
Неможливо діяти, якщо при кожному кроці можна потрапити в руки демона. Тому ми повинні проголошувати звільняючу силу звістки, що є лише один Бог, і що цей Бог є Любов, і Він любить нас, і має силу вести нас і дати нам справжню свободу, і що Своєю непереможною силою Він звільняє нас від цього рабства. Проте, про це, на жаль, пам'ятають не всі. Багато хто бачить в релігії лише тяготи, те, що Бог далеко, що Його неможливо відчути, і шукають легкої дороги і миттєвого задоволення, впадаючи, таким чином, в рабство. В наш час глибокої язичницької спокуси слід сповіщати Євангеліє у всій його простоті і величі як дійсне і єдине визволення.
Серед різних відгалужень руху New Age є так звана «альтернативна медицина», в якій важливе місце займає пранотерапія. Деякі стверджують, що володіють флюїдами в руках, які можуть лікувати хворих, і приймають їх за харизму зцілення...
- Харизма зцілення проявляється, перш за все, в повній відсутності елементів магії і здійснюється у дусі молитви. Зцілення, здійснені Господом і за Його дорученням апостолами, є вираженням молитви. Не використовуються духовні засоби і контексти, чужі вірі і розуму. Харизми, на відміну від сил і флюїдів, якими хваляться ці люди, підкоряються істині і силі Бога і не вводять інших елементів. Все інше - це вираження жахливого підземного світу, який, довгий час будучи прихованим, сьогодні знов, на хвилі неопоганства, виходить на поверхню.
- Чи існує певна межа, перейшовши яку, людина, що присвятила себе магії, не може повернутися назад?
- На це питання важко відповісти. Якщо хтось увійшов в те, що Господь називає «гріхом проти Святого Духа», повстав проти Бога і хулив Дух Божий, перекрутивши свій дух і відкрившись на дію демона, ймовірно, тут і знаходиться те, на що Господь вказує як на точку неповернення. Але ми зі свого боку не можемо судити про це. Слід завжди пам'ятати, що є надія на навернення. Зрозуміло, що для того, хто увійшов до світу окультного, потрібне радикальне навернення, здійснити яке він зможе лише з великою допомогою Святого Духа і молитов всієї церковної спільноти, що бажає допомогти цим людям повернутися до Бога. Отже, потрібно завжди сподіватися і робити все можливе для того, щоб благати про Боже прощення і просвітлення для цих людей, і зробити їх відкритими до глибокого навернення. Потім потрібне вигнання демона. Цей обряд, важливість якого християни деякий час не розуміли, сьогодні отримує новий сенс і дуже конкретне значення тому, що йдеться про звільнення людей від демона, який, через контакт з магією і окультизмом, реально опанував ними.
Так зараз настав такий час що люди ходять і до всяких віщунів екстрасенсів що є гріхом, вмотивовано це тою нестабільністю в суспільстві, всі ці гороскопи є нічим інакшим, як безструктурним керуванням людьми, і все приводить до людського гріха, людина яка пішла проти Бога вона пішла проти себе. А криза зараз не в економіці а в людській душі, і ті орієнтири на які орієнтуються зараз суспільсво люди просто вбиває нас.
[b]ОКУЛЬТНА ХВОРОБА [/b]

Священнослужителям і православним лікарям добре відомі трагічні наслідки лікування людей у екстрасенсів, біоенергетиків і чаклунів. Якщо це не просто шарлатани, а дійсно екстрасенси, то у ряді випадків звертаються до них можуть одержувати полегшення або навіть зцілення від своїх захворювань. Але після декількох місяців, рідше роки (за моїми спостереженнями частіше -от 2 до 6 міс.) хвороба повертається з новою силою, лікувати її стає набагато складнішим, часто вражаються і інші органи, розвиваються важкі психічні порушення, що приводять часом до самогубства.

Наш духовно-лікарський досвід роботи з людьми, що лікувалися у екстрасенсів, біоенергетиків і так званих цілителів, дозволяє виділити наступні синдроми "окультної хвороби".

Психотічеській, або психо-соматічеській синдром, що розвивається по типу добре відомого в психіатрії синдрому Кандінського-Клерамбо. Виявляється він таким чином. Звичайно у цілком здорових в психічному відношенні людей через деякий час після лікування у екстрасенсів з'являються незрозумілі, так звані невмотивовані страхи, тобто страхи невідомо чого і невідомо через що. Потім поновлюється з новою силою те захворювання, через яке вони зверталися до окультистів, або хвороба переходить на інший орган. При цьому захворювання піддається лікуванню насилу або не піддається взагалі. Нерідко аналогічне захворювання розвивається у близьких членів сім'ї: у дітей, у чоловіка або дружини (частіше у дружини, якщо до екстрасенсів звертався чоловік або якщо він почав займатися екстрасенсорикою). Після цього з'являються мотивовані страхи по типу неврозу нав'язливих страхів, наприклад, страх смерті або страх того, що щось трапиться з дітьми або іншими близькими людьми, страх їзди в транспорті. На цьому фоні людина починає чути "голоси", які повелівають йому робити те-то і те-то. З'являється депресивний стан, який поступово посилюється, голоси стають нав'язливішими, починають управляти психікою, нав'язувати думки про самогубство. Хворі роблять спроби до самогубства, і нерідко цим і закінчується їх життя. Як приклад декілька спостережень.

Молода дівчина З. студентка медичного інституту, поступила вчитися в школу екстрасенсів. Через 2 тижні після початку занять, коли їх навчали "віддавати і приймати енергію", відчула сильні головні болі, запаморочення, прискорене серцебиття, болі в серці, спастичні болі в животі, з'явилися незрозумілі страхи, дещо пізніше розвинувся депресивний стан. "Лікування" у екстрасенсів тільки погіршило самопочуття. Пройшла обстеження у кардіолога, терапевта, гастроентеролога, ендокринолога, невропатолога. Діагноз не був поставлений.

Стан все погіршувалося, стала чути "голоси", які вселяли їй кинутися під потяг. По раді віруючої подруги прийшла в православний храм, сповідалася, священик допустив її до дієприкметника, а потім пособорував. Після сповіді, дієприкметника, соборування стан покращав. Зникли "голоси" і думки про самогубство. По благословенню священика причащалася щонеділі протягом місяця. Стан значно покращав. Через 3 місяці після цього самопочуття було нормальним. Контакти з екстрасенсами припинила відразу після перших відвідин храму за наполяганням священика.

А ось приклад декілька іншого роду. Один хворий, віруючий, звернувся до нас за медичною допомогою з скаргами на напади запаморочення, головні болі, нудоту, порушення сну, депресивний стан, занепокоєння і страх за свою сім'ю. Незабаром аналогічні скарги з'явилися і у її двох синів 11-ти і 7-ми років, тільки виражені у важчій формі, особливо у молодшого сина. При обстеженні в медичних установах нічого особливого не виявлено, діагноз не був поставлений, лікування позитивного ефекту не дало. З бесіди з нею з'ясувалося, що її чоловік рік тому став активно займатися екстрасенсорикою і біоенергетикою. Її умовляння і прохання не займатися цим ні до чого не привели.
Сповідь, неодноразові дієприкметника, соборування зменшили прояв захворювання у всіх членів сім'ї, але не привели до лікування. У бесіді з її чоловіком вдалося умовити його пройти чин зречення від занять окультизмом і сповідатися. Незабаром після цього всі члени сім'ї видужали.

Особливо важко протікає "окультна хвороба" у дітей. Після сеансів А. Кашпіровського у деяких дітей, схильних до епілепсії, розвивалися важкі епілептичні припадки аж до епілептичного статусу, коли припадок слідує за припадком і звичними лікувальними заходами зупинити їх неможливо. Таких дітей доводилося госпіталізувати в реанімаційні відділяння. Не завжди їх вдавалося врятувати. Були випадки смерті дітей, або спостерігалися важкі ускладнення аж до декортізациі - загибелі кори головного мозку, і тоді ці діти ставали важкими інвалідами. Самогубства або спроби до самогубства характерні для дорослих і молодих людей. Неодноразово доводилося мені спостерігати молодих людей, що робили спроби до самогубства на тлі "окультної хвороби", розвинутою після початку занять екстрасенсорикою або іншими видами окультизму.

Єпископ Самара і Сизранській Сергий також відзначає зв'язок самогубств з окультизмом. За його спостереженнями, в єпархії росте число самогубств в молодіжному середовищі. Він вважає, що це слідство захоплення окультизмом, оскільки життя без Бога, особливо при захопленні окультизмом, порушує духовний світ. "У захоплюються екстрасенсорикою, висловлюючись молодих людей, "їде дах"... Немає білої, зеленої, червоної, чорної магії, проста магія, кольори нічого не значать"(Православна Москва Ѐ 18(42), червень 1995 р., з. 5.)
Другим проявом "окультної хвороби" є синдром нав'язливих страхів. Мені неодноразово доводилося спостерігати хворих, у яких відразу після відвідин екстрасенсів і чаклунів розвинувся синдром нав'язливих страхів, що не піддавалися лікуванню звичними способами. Тільки неодноразова сповідь, дієприкметник, соборування знімали гостроту страхів і давали можливість лікувати хворих.
Одна молода жінка звернулася до чаклуна з приводу загального занепокоєння і різкої збудливості свого немовляти. Чаклун щось шепотів, читав, як він говорив, "молитви", бризкав на дитину водою. На деякий час дитина стала спокійнішою, але у жінки розвинувся важкий страх за життя дитини. Вона не могла ні спати, ні займатися домашніми господарськими справами, погіршав апетит, все думала про те, що з дитиною повинне трапитися щось нехороше, і чекала його важкої хвороби і смерті. Її душевний стан відобразився на дитині, і він став ще неспокійнішим, чим до відвідин чаклуна. Це, у свою чергу, погіршило стан жінки. Вона перестала спати, майже нічого не їла, плакала, насилу спілкувалася з рідними, чоловіком. Лікування у психіатра, психотерапевта ефекту не приносило. Після духовної бесіди з священиком, сповіді і дієприкметника наступило поліпшення, і на цьому фоні лікування у психіатра практично зняло симптоми хвороби.

Третім проявом "окультної хвороби", за нашими спостереженнями, є імунологічні порушення і зниження імунітету. Частіше це спостерігається у дітей. Вони починають часто хворіти на простудні захворювання, пневмонії, отити. Про зниження імунологічної реактивності під впливом "лікування" у екстрасенсів повідомляє в своїй книзі "Діагноста карми" і С. Н. Лазарев, сам екстрасенс, що застосовує іноді в своїй практиці і методи чаклунства і магії.

Четвертим нерідким проявом "окультної хвороби" є підвищена захворюваність онкологічними хворобами і блискавичне зростання тих, що були у хворих пухлин і малігнізация доброякісних пухлин (тобто перехід їх в злоякісні). Мені доводилося спостерігати не одного разу блискавичне зростання пухлин головного мозку у дітей після проглядання телесеансів А. Кашпировского. Протягом 1,5-2 тижнів пухлина досягала величезних розмірів (за даними компьютерно-томографічеського дослідження), і операція ставала вже неможливою. Спостерігав я також кілька разів і швидке зростання пухлин грудної залози, шийки матки і міом матки у жінок після "лікування" у екстрасенсів і малігнізацию поліпів прямої кишки.

Деякі священики також відзначають підвищену захворюваність онкологічними захворюваннями у екстрасенсів, їх близьких родичів і у людей, що звертаються по "допомогу" до екстрасенсів. Про це ж свідчать і спостереження лікарів.

Перша Божа заповідь

[b]„Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене” [/b]

Живемо в християнській державі і більшість із нас вважають себе християнами, але, дивлячись на наше суспільство, можна сказати, що в нашому суспільстві і в нашому житті є мало християнського. Не дивлячись на те, що християнство в Україні існує вже більше тисячі років, сміливо можна сказати, що ми все ж таки залишаємося язичницькою країною, ми не навчилися бути справжніми християнами. Так, наша Батьківщина дала Церкві багатьох святих, багато людей віддало своє життя за віру, за любов до Батьківщини, особливо в часи комунізму, коли було знищено багато храмів, коли в нас хотіли забрати Бога. А там, де немає Бога, своє коріння запускає диявол. Він є ворогом Бога і ворогом людини. Диявол - не якась казкова істота чи міф, він реальний. Його завдання - погубити душу людини, віддалити її від Бога, засіяти в людських серцях зло, ненависть, розбрат. Та найголовніше його завдання - зробити так, щоб люди не вірили в Бога і не довіряли Йому. Саме тому він використовує різні методи, щоб перешкодити людям вірити в Бога. Він є дуже хитрий, інтелігентний. Біблія називає диявола батьком обману чи брехні.

Будучи священиком і працюючи серед різних людей, в різних містах України, я помітив, що наші люди дуже мало знають про Бога. Люди не читають Святого Письма. Вони не лише не знають, але й не хочуть знати. Бога, відставляють на другий план, Він їх не цікавить. А щоб вірити в Бога, то треба Його знати. В наші часи ніхто не забороняє ходити до церкви, є чимало духовної літератури, можна відвідувати уроки катехизму. Треба тільки хотіти. Диявол використовує наше незнання та нерозуміння і атакує у найболючіше і найвразливіше місце.

З душпастирської практики можу сказати, що диявол зазіхає на чистоту нашої віри- він змішує віру в Бога з численними забобонами, прикметами. Нерідко пересічній людині дуже важко відрізнити правдиву віру і вигадку чи забобон, адже в них усі сліпо вірять. Хочу вам пригадати, що гороскопи, ворожіння, забобони, гадання на картах, виливання воску, викачування яєць, викликання духів померлих, поклоніння демонам, астрологія - все це є гріхом проти першої заповіді: ”Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене ” (Вих. 20, 3 ; Втор. 5, 7 ) .

Варто звернути увагу на забобони, адже вони дуже міцно вкорінились в наше життя. Наприклад, якщо чорний кіт перейшов дорогу - спіткає нещастя, або якщо людина перейшла дорогу з порожніми відрами - також буде нещастя; в потяг повинен першим сісти мужчина, а не жінка, бо також буде нещастя; не можна свистіти в хаті, бо грошей не буде; щоб не врекли треба вчепити шпильку, або білизну одягнути навиворіт; якщо бачиш гарну дитину, треба поплювати, щоб не вректи, не можна відмовляти вагітним, бо всі речі миші погризуть; на Благовіщення не можна нікому нічого давати; в хату повинен першим зайти чоловік, а не жінка; у свято Введення Пресвятої Діви Марії в храм всі жінки мають сидіти вдома; якщо загубилася якась річ у хаті, треба перевернути кришку на столі і річ знайдеться; на свято Чесної глави не можна нічого різати і брати ніж до рук; не можна нічого залишати в лікарні; до Благовіщення не можна працювати на городі; під померлого кладуть ножиці; вагітним не можна дивитися на мерця, переходити дорогу, коли несуть мерця; не можна дивитися через вікно на мерця; рідні покійного не мають права виносити труну з дому і закопувати мерця на цвинтарі; якщо покійник жінка, то в руки кладуть образок Матері Божої, а якщо чоловік, то Ісуса Христа, але ні в якому разі не можна класти в руки образок Матері Божої з дитятком Ісус; шнурок, яким звязують ноги покійника використовують для магії; коли хтось помер, то закривають в хаті дзеркала, зупиняють годинник, в труну кладуть гроші, щоб на тому світі душа заплатила за вхід в рай; не можна виносити сміття з дому ввечері; не можна вітатися або давати щось через поріг.

Таких забобонів є багато, про них можна говорити і говорити, вони не мають нічого спільного з релігійністю, а люди, котрі в них вірять повинні задуматися чи є вони справжніми християнами, бо людина, яка вірить в забобони не може називатися правдивим християнином. Віра в Бога повинна бути чистою, вільною від забобонів. Також я помітив, коли відправляв ритуал похорону, що на похоронах знаються найбільше жінки, особливо бабці, тому вони командують що і як треба робити. Не слухають священика, бо „що там священик може знати”, не раз показують своє незадоволення, гнів, кажучи: „Ми більше знаємо, бо нам наші бабці передали знання. То нічого, що священик вчився 6 років в семінарії і Бог дав йому владу навчати, ми самі будемо навчати”. І ще є такий дуже знаний і популярний забобон: не справляти весілля у високосному році. Не вірять в Бога, не довіряють Богові, не розуміють, що Бог ними піклується, що любить їх, а бояться забобонів і вірять в забобони.

Така є віра багатьох християн. Хочу звернути увагу на те, що священики дуже мало говорять про забобони, мало навчають. Священики повинні дбати про чистоту віри. Не боятися говорити про забобони, які є гріхом проти першої заповіді. Коли людина вірить в забобони, то з цього тішиться тільки диявол. Диявол тішиться також з того, що від недавна ми почали святкувати рік свині, кози, миші, і т. д., а християни складають собі побажання: „Нехай миша принесе в твій дім мир та радість”. Диявол тішиться, що люди відкинули Творця, а поклоняються творінню. Християни забули, що кожен рік – це рік Божий, а мир, радість і добро в наш дім може принести тільки Господь Бог, а не коза, свиня чи будь-яка інша тварина. Диявол тішиться також, коли люди самі до нього приходять, тобто коли йдуть до ворожок, гадалок, чаклунів, коли вірять в гороскопи, йдуть до екстрасенсів. Люди готові повірити всім і всьому тільки не Богові. Християни почали поклонятися іншим божкам.

Маги - це добрий, неконтрольований бізнес. А скільки християн в нашій країні вірять в гороскопи, ходять до ворожок, гадалок, екстрасенсів, котрих є чимало. Проте дуже часто християни самі займаються магією, виправдовуючи себе, що вони займаються білою магією, яка нібито добра. Хочу пояснити, що немає ані білої магії, ані чорної. Джерелом всієї магії є диявол. Нагадую, що виливання воску, викачування яєць, ворожіння на картах, на руках чи будь-яке інше, навіть, якщо вони служать покращенню здоров'я, є тяжким гріхом проти першої заповіді. Різні пороблення, привороти, відвороти, різні порчі – це все справа рук диявола, і багато християн ходять до таких бабок, ворожок за допомогою і за порадою, лишають Бога, церкву, а йдуть в руки диявола. Часто ворожки, чаклунки, провидиці у своїй практиці використовують образки, хрестики, свічки, тобто прикриваються Богом, і тим самим притягують наївних, нещасних людей. Не раз люди кажуть: „Отче , вона молиться”, але насправді, це не молитва, а заклинання. Ми ж чудово знаємо, що диявол є обманщиком, він є дуже інтелігентний, маскується добром, щоб вчинити зло. Біблія навчає нас, щоб ми були обережні. Святий апостол Петро навчає нас такими словами: „Будьте тверезі, пильнуйте, бо супротивник ваш диявол ходить рикаючи наче лев і шукає кого б пожерти ” (1Петра 5,8-9). А люди все ж таки замість Бога вибирають диявола і його знаряддя, тобто ворожок, гадалок, чаклунів, гороскопи, екстрасенсів. Не раз люди маючи великі проблеми замість Бога шукають допомоги в диявола. А Ісус у своїй Євангелії навчає: „Прийдіть до Мене всі втомлені і обтяжені, і Я облегшу вас. Візьміть Моє ярмо на себе й навчіться від Мене бо Я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим” (Мт.11,25-30). Люди не раз обходять всіх бабок, ворожок, гадалок, а на кінець приходять до священика і кажуть: „Отче, рятуйте!” Вони не розуміють, що Бог на них чекав, а вони про нього забули.

Я як священик, маю обов'язок пригадати вам, що диявол – це зло, а зло породжує тільки зло. Диявол є ворогом Бога і людини, і тому нічого доброго від ворожок, гадалок не треба сподіватися, бо вони є його знаряддям, може навіть самі цього не усвідомлюють. Пам'ятаймо, що ці ворожки, гадалки, чарівники, екстрасенси можуть дуже сильно зашкодити, як нашій душі, так і нашому тілу. Хочу, щоб ви всі це усвідомили. І також старайтеся навчати інших, що забобони, гороскопи, чаклунство, ворожіння, астрологія, носіння амулетів, талісманів – це є тяжкий гріх проти першої заповіді. І люди, які вчинили такий гріх повинні з цього щиро висповідатись. Отже, не дозволяйте дияволові обманути себе, не ходіть до ворожок, не робіть собі шкоди, бо все одно ніякої допомоги ви не отримаєте, лише нашкодите. Вони рекламують себе в газетах, по телебаченні, радіо, нібито хочуть допомогти людям, але не будьмо наївними.

Єдиним спасінням є для нас Ісус Христос. Він є найкращий лікар душі і тіла, відкриймо наші серця і доми для Нього, бо лише Він може нам допомогти, треба лише довіритись і полюбити Його.

Послухаймо, що говорить нам Біблія про магію, тобто про ворожок, гадалок, чаклунів і т. д. В книзі Левит читаємо такі слова: „ Не звертайтеся до тих, хто викликає мертвих, і до чарівників не ходіть, і не доводьте себе до опоганення від них. Я Господь, Бог ваш” (Лев.19,31). „ Чоловік чи жінка, якщо будуть вони викликати мертвих або ворожити нехай будуть віддані на смерть: камінням слід побити їх, кров їхня на них” (Лев.20,22). У книзі Второзаконня читаємо: „ Не повинен знаходитись у тебе той, хто провадить сина свого або дочку свою черех вогонь, віщун, знахар, ворожка, чаклун, чорнокнижник, що викликає духів, чарівник і той, хто викликає померлих; бо мерзенний перед Господом усякий, хто робить це, і за ці ось мерзоти Господь Бог твій виганяє їх від лиця твого; будь непорочним перед Господом Богом твоїм, бо народи ці, яких ти виганяєш слухають ворожбитів і віщунів, а тобі не те дав Господь Бог твій” (Втор. 18,10-14). Також пророк Єремія в своїй книзі говорить: „ Бо так говорить Господь Саваоф, Бог Ізраїлів; нехай не зваблюють вас пророки ваші, які серед вас і ворожбити ваші” (Єр. 29,8). В першій книзі Царів читаємо: „ І помер Самуїл і оплакували його всі ізраїльтяни і поховали його в Рамі у місті його. Саул же вигнав чаклунів і ворожбитів із країни” (1 Цар. 28,3).

Ворожбитство і чаклунство. ”Бог може об'явити майбутнє Своїм пророкам чи іншим святим. Однак праведна християнська поведінка полягає в тому, щоб із довірою віддавати себе в руки Божого провидіння в тому, що стосується майбутнього, й відкидати всяку нездорову цікавість з цього приводу. Необачність може виявитися браком відповідальності” (ККЦ 2115).

"Усі форми ворожбитства треба відкинути: вдавання до сатани чи до демонів, викликання померлих чи інші дії, що помилково передбачають „розкриття” майбутнього, звернення до гороскопів, астрології, хіромантії (ворожіння з допомогою ліній руки і форми пальців), тлумачення віщувань і долі, явища ясновидіння, вдавання до медіумів містять у собі прагнення до панування над часом, над історією і, рештою надлюдьми, як і бажання увійти в спілку з окультними силами. Вони вступають у суперечність із вшануванням і повагою, які поєднані з любовним страхом, що їх ми зобов'язані віддавати єдиному Богові” (ККЦ 2116).

„Усяке вдавання до чаклунства або чародійства за допомогою яких намагаються заволодіти окультними силами, щоб поставити їх собі на службу й отримати надприродну владу над ближнім, - навіть, щоб цим забезпечити його здоров'я, - вступає у важку суперечність із чеснотою релігійності. Ці практики засуджуються ще більше, коли вони супроводжуються наміром зашкодити іншому або коли йдеться про втручання демонів. Носіння амулетів також заслуговує осуду. Спіритизм часто містить у собі ворожбитські або чаклунські практики. Тому Церква нагадує вірним остерігатися їх. Звернення до медицини, названої народною, не узаконює ні викликання злих сил, ні використання легковірності іншої людини” (ККЦ 2117).

Дійсно, люди не раз в своєму житті переживають великі труднощі, проблеми з якими не можуть впоратися, падають духом, падають в розпач, потрапляють в безвихідні ситуації. Не можуть впоратися з ними, не знають де шукатати допомоги і шукають допомоги там, де її немає. Минають Бога, минають Церкву, священиків, а звертаються за допомогою до диявола, за посередництвом гороскопів, ворожок, чаклунів, екстрасенсів, так званих „цілителів”. Тим самим шкодячи собі ще більше. А тим часом Ісус звертається до кожного з нас: „Прийдіть до Мене всі втомлені й обтяжені, і Я облегшу вас. Візьміть Моє ярмо на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим” (Мт. 11.25-30).

Отже, перша заповідь забороняє визнавати інших, вигаданих богів, а каже вірити тільки в єдиного Бога, Його любити, на Нього надіятися, Йому служити і молитися до Нього. Не можна займатися чарівництвом, ворожбитством, вірити в гороскопи, носити амулети, поклонятися злим духам і викликати їх і також вірити в забобони, виливати віск, викачувати яйця, пророкувати майбутнє. Це все є тяжким гріхом.

Задумаймося, в кого ми віримо, кому поклоняємося, хто є нашим Богом? Якими ми є християнами, на якому місці Бог в нашому житті, яку роль Він відіграє в нашому житті. „Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене” .
Бр. Фіделіс Волністов, OF

"… і до ворожки не ходи" Духовне читання

Чи помічали ви, що розгорнувши майже кожну газету можна зустріти оголошення чаклунів, екстрасенсів та бабусь-цілительниць широкого профілю? Маги і чародії різних кольорів і напрямків: чорні, білі, сіренькі, добрі і недуже добрі пропонують за конкретну плату вирішити всі ваші проблеми і негаразди. Дивним і одночасно страшним є той факт, що люди дійсно-таки «клюють» на ці реклами і звертаються до них за допомогою, жертвуючи при цьому не лише власними коштами і часом, а подекуди і самим цінним – безсмертною душею. Чому ж таке відбувається? Чому люди, в тому числі, й сучасна інтелігенція сліпо вірить в примітивні небилиці і рекламні трюки?

Річ у тім, що шарлатанство і різного роду цілительство не стоїть на місці а розвивається і вдосконалює свої методи задурення і зацікавлення. Сучасні «цілителі» говорять по сучасному і своє ремесло пояснюють не середньовічною термінологією, а новою, псевдонауковою. Розповідають про безлику дармову енергію, котру потрібно вміти черпати і використовувати на свій лад. Про позитивні і негативні енергії якими можна маніпулювати за допомогою кишенькового приладу, та інше. За такою маскою людям буває досить важко помітити темне обличчя, яке стоїть за всім цим. Один письменник з цього приводу сказав, що найбільшою хитрістю диявола є те, що людина не вірить в його існування. З цим варто погодитись, тим більше коли ця людина нецерковна і повністю незахищена від сторонніх «темних» впливів. Існує й інша категорія людей, які хоч і є віруючими, але досить легковажними. Такі люди легко вірять у будь-що, і тому щиро вірять, що екстрасенси і вся когорта цілителів, є обдарованими людьми, правда невідомо ким обдаровані і незрозуміло за які заслуги. Так інколи думають про себе і самі «цілителі». Деякі ж свідомо йдуть обманним шляхом. Але всі вони загалом не можуть зрівнятись із православними святими. Ніхто з екстрасенсів, чаклунів і цілителів не проходив, та й не намагався проходити, довгого та важкого шляху очищення душі від гріхів та пристрастей, яким роками, а то й десятиліттями ішов кожен православний подвижник.

Про очищення від гріхів і пристрастей, багато «цілителів» навіть ніколи і не чули, а свої паранормальні якості говорять, що отримали якось нечаяно: у спадок, завдяки якимсь вправам, чи внаслідок контакту із «Космосом», який за їх же словами є поняттям досить розпливчатим і тому під ним можна розуміти будь-які сили. Та якими б словами не називали і якими масками б не прикривали чаклуни джерело своїх сил Святе Писання оцінює їх діяльність досить категорично і однозначно: «… сам сатана набирає вигляду ангела світла, а тому не велика річ, коли й слуги його набирають вигляду служителів правди; але кінець їхній буде по ділам їхнім» (2Кор. 11, 14-15). Велика кількість новоявлених цілителів пропонують лікування біополем, запевняючи пацієнтів, що вони віддають свою власну енергію. Скільки ж цікаво в них є тієї енергії щоб за гроші направо і наліво її продавати? Але якщо і припустити можливість психофізичного контакту між екстрасенсом і його пацієнтом то, знову-таки виникає цілий ряд запитань.

За даними лабораторії А. Г. Спіркіна енергія направлена від чаклуна до пацієнта не є безликою але несе в собі інформацію про свого власника. Відповідно, якщо «чаклун» є людиною порочною, то відповідно і нічого чистого і світлого передатись від нього не може. До того ж при такому «контакті» не виключається можливість і духовного вампіризму, простого викачування людських сил і грошей. Ні для кого з православних християн не повинно бути таємницею, що екстрасенсорика, біоенергетика та інші форми окультизму являються різновидами чаклунства спорідненого із чорною магією. Навіть самі чаклуни визнають, що їх ремесло являється лише верхівкою айсберга для них самих незрозумілого і невідомого.
На завершення хотілося б сказати, що не варто обманювати самих себе, возносячи сучасних цілителів до рангу Богом обраних людей. Це далеко не так, і їх «дари» аж ніяк не від Бога. І якщо ми вважаємо себе православними християнами, то повинні узгоджувати своє життя із Святим Писанням, а там ясно вказано: «Не повинен знаходитись у тебе той, хто проводить сина свого, або дочку через вогонь, віщун, знахар, ворожка, чаклун, чорнокнижник, що викликає духів, чарівник і той, хто викликає померлих; бо мерзенний перед Господом усякий, хто робить це» (Втор. 18, 10-12).

Автор: Москалюк Константин
член науково-апологетичного товариства Св. Іустина Мученика

УКРАЇНА. Обережно: екстрасенси! Ворожки, оракули та чаклуни відтепер «працюватимуть» на державу
- Подейкують, що Ви, пані Тетяна, астролог, тобто відьма? Тоді скажіть, коли закінчиться ця бісова криза?
- Років через п'ять, не раніше. Але якщо вас ці строки не влаштовують, приходьте на особистий прийом - ми всі ваші проблеми вирішимо...
(З переписки під час інтернет-конференції).

Необхідно зазначити, що ворожки вважають себе «індивідуальними підприємцями», тому важко зрозуміти їхні заяви про те, що «магія - це покликання»... Ще на початку 1990-х люди почали захоплюватися цілительством. Згодом на зміну прийшов «масовий приворот», «ясновидіння». Далі ринок захопили космоенергети, майстри Таро, безумовно, астрологи та оракули. Зараз магія, спіритизм, астрологія перетворилися на один із видів бізнесу. Щоб досягти своєї мети, люди часто звертаються по допомогу до окультних товариств, і для цього готові витрачати величезні суми грошей. Не дивно, що навіть новий телесеріал «Хіромант» став дуже популярним серед вітчизняних телеглядачів.

З дитячих казок відомо, що чаклуни нібито служать так званим добрим і злим духам. Спіритизм - псевдорелігійна практика, яка пропагує ідею, що за допомогою певних осіб - медіумів - можна спілкуватися з духами мертвих, отримувати відповіді на питання, що цікавлять.

Аналогічну популярність сьогодні має ще одне з окультних явищ - астрологія. Вона спонукає людину перекладати відповідальність за своє життя на небесні світила й підкорятися начебто неминучій долі.
Православна Церква відзначає «чорну духовність» окультизму. Віра в Бога облагороджує людину, а окультна «віра» духовно калічить його, оскільки мета окультних занять досить «приземлена»: довідатися таємниці, домогтися життєвого успіху, отримати чиюсь любов, помститися ворогові, когось приворожити, навести порчу. Багатьох приваблює те, що все це можна отримати без зусиль. У цій вигаданій свободі від моральних обов'язків і полягає, очевидно, головна привабливість ворожіння. Однак за такі «насолоди» людина рано чи пізно дуже дорого розплачується.

Свята Церква вчить, що звертання до ворожок, цілителів, екстрасенсів - це спілкування з темною силою, навіть якщо люди цього не усвідомлюють. Існує безліч прикрих наслідків звертання до таких «сил». Не дарма Святе Письмо закликає: «Не звертайтеся до тих, хто викликає мертвих, і до чаклунів не ходіть, і не доводьте себе до осквернення від них» (Вт. 18,10-13).

Ольга Мамона, Litopys.net

Київ – Існування «шостої колони» в житті українського суспільства вже важко не помітити. Хоч з першого погляду й розпізнати не просто… Вона зримо продовжує існування «п’ятої» – в переносному значенні йдеться про будь-яких таємних – ворожих – «агентів впливу» в країні. Але «шоста» маскується дуже вдало: під невинні розваги, цікаві й навіть захоплюючі програми, азартні ігри тощо.

Уже кілька років як в Україні спостерігається зростання кількості віщунів, ясновидців, екстрасенсів, магів, чаклунів, ворожок. Цілих стадіонів своїх прихильників, як колись Анатолій Кашпіровський, вони, правда, не збирають. Замість стадіонів тепер використовують телебачення, радіо, газетні «площі». Кількість глядачів, слухачів, читачів, які щиро переймаються містикою, ворожіннями, очікуючи рецептів щасливого життя, фінансового успіху і т. п., теж зростає.
Які ж причини цього сплеску ворожбитства і віри в нього? Чи загрожує це суспільству і, якщо загрожує, то чим саме? Де корені цього явища? Що може зупинити «шосту колону», або чому зупинити її не можна?

Жертви одурманювання – добровільні

Від 40 до 70 відсотків телепродукту сьогодні – продукт розважальний. Останнім часом – безліч так званих «інтерактивних вікторин». Про них варто б вести розмову окрему, бо йдеться не так про запаморочення розумове, як про легалізований «лохотрон», викачування грошей з наївних і не надто грішми обтяжених людей. Та ці вікторини теж мають ознаки психологічної атаки, як і решта «розважального продукту» – «еротичні шоу», «прийом екстрасенса», «поради провидців» тощо.

Цільова аудиторія всіх таких програм окреслюється широким колом пенсіонерів, домогосподарок, нудьгуючих молодих людей, зокрема безробітних або тимчасово безробітних і тих підлітків, які в силу різних причин мають доступ до телевізорів пізньої пори.

Пропозиції набрати номер, висвітлений на екрані, та негайно розв’язати ту чи іншу нагальну проблему знаходять попит. Адже в усі часи і в кожній країні є люди, які потребують поради чи допомоги. В багатьох країнах у таких випадках звертаються до психологів, психіатрів, інших фахівців. В Україні такі послуги ще не надто популярні. Натомість давні традиції знахарства, ворожбитства – із «приворотним зіллям» чи без тут ще живі. Цікаво, що найвищі гребені хвиль містичних пошуків збігаються з наявністю в країні кризових явищ. Іще не забулися ні сеанси згаданого Анатолія Кашпіровського, ні масове через телевізор «зарядження води» Аланом Чумаком, ні подібні «спасенні» сеанси «ворожки Ірини», «провидиці Марії» та безлічі їм подібних. І в повні смути 1990-ті роки, і в не менш повні кризових явищ нинішні попит на чаклунів, які негайно допоможуть, існує.
Жертви екстрасенсів і ворожок – завжди добровільні. Деякі канали пропонують прийом відразу кількох екстрасенсів чи ворожбитів, котрі або у відкритому ефірі, або в закритій телефонній розмові дають поради. Серед них багато «тарологів», себто, знавців ворожби на картах Таро, які розкладають карти і тлумачать те, що «випало».
Прогнози на майбутнє цікавлять всіх, тому платні телефонні лінії тільки зрідка вільні. Жінок здебільшого хвилює жіноча доля

– чи народиться дитина, чи не покине чоловік, або чи повернеться, якщо вже покинув… Чоловіків цікавить більше меркантильний бік життя – чи вдасться втриматися на роботі, чи вдасться взяти кредит, чи буде змога купити авто і так далі. Дуже багато людей запитують в екстрасенсів та ворожбитів про те, як вилікувати ту чи іншу хворобу. Ніхто не залишається без відповіді.

Ніхто не змушує ту чи іншу людину телефонувати до екстрасенса й запитувати про свою долю. Іноді для когось це й справді останній шанс порадитися з кимсь щодо своїх проблем, – в силу того, що до психолога людина або не знає дороги, або йти боїться. Окрім того, психологи, як правило, не підказують, яка «магія» допоможе примножити бізнес і яким чином позбутися невиліковної хвороби.

Чим небезпечна «шоста колона»?

Фінансова і політична криза, в яку нинішнє українське суспільство занурилося з головою, – живильне середовище для псевдо-цілителів, шарлатанів, шахраїв усіх мастей, які виконують роль своєрідного «громовідводу». Тобто, відволікають увагу великої частини суспільства від справді актуальних проблем та занурюють їх у своєрідний «гіпнотичний» (без справжнього гіпнозу) стан, у якому ілюзія порятунку замінює пошук порятунку справжнього.
Людина завжди шукає виходу спершу в думці, у своїй вірі, у пораді чи в розраді, – це аксіома. Інша річ, що віра при цьому – в кожного своя. І побутування кількох десятиліть «войовничого атеїзму» на українських теренах зробило свою справу. До екстрасенсів звертаються переважно ті, хто віру або втратив, або й ніколи її не мав. Відомо, що християнські, наприклад, чесноти і звертання до магів, астрологів, екстрасенсів – несумісні. Церква – незалежно від конфесії – в усі часи дотримувалася твердої позиції, що будь-який вид окультної діяльності, сповідування екстрасенсорних явищ і ворожбитства – гріх.

Проте найбільша небезпека «шостої колони», до якої можна віднести цілу армію хіромантів, «тарологів», ворожбитів, «спадкових чаклунів» і їм подібних – навіть не в тому, що вони дають людям ілюзію замість надії, забираючи при цьому гроші. Найбільша небезпека присутності в державі масових цілителів – у тому, що діяльність їхня узаконена, але не врегульована правовими актами. Підрахувати моральні та інші збитки від цього узаконення ніхто ще не взявся.

Минулого року Міністерство праці та соціальної політики України ввело до Класифікатора професій такі «актуальні» спеціальності, як цілитель, ворожка, астролог і хіромант. Це означає, що будь-хто з «фахівців чаклунства» може легально зареєструватися як приватний підприємець і на законних підставах надавати відповідні послуги – ворожити на майбутнє, лікувати від раку за допомогою «пасів», поїти «приворотним зіллям» та віщувати завжди кращу долю спраглим любові, багатства і щастя клієнтам-пацієнтам.
При цьому якість наданих цілителями, ворожками й астрологами вкупі з хіромантами послуг ніхто не зможе проконтролювати – нема таких механізмів.

Протистояти засиллю і дипломованих цілителів (є й такі), і «самородків» – провидців, магів, чаклунів, екстрасенсів ніхто, здається, не збирається. Хоч і пишуть листи-скарги окремі люди та групи людей в різні інстанції. Але резолюціями і зверненнями навряд чи можна зупинити те, що вже, схоже, перетворюється на масовий психоз – пророцтва, гороскопи, талісмани, сеанси «провісників долі» беруть у свої цупкі лещата все більше жертв. Телебачення й інші види ЗМІ цьому сприяють. Щодо витрачених трудових заощаджень на такі «шоу», то в Законі України про телебачення немає на цей рахунок якихось застережень. Були б відповідні ліцензії. А вони є. І що не заборонене – те дозволене. Ніхто не може заборонити й редакторам газет чи інтернет-сторінок друкувати платні оголошення «спадкових ворожок». Як і друк цілих книг та брошур із «рецептами» цілителів ніхто не зупинить – ні Нацкомісія з питань моралі, ні жодна інша комісія. Бо юридичних підстав немає.

Зате попит на таку продукцію є. І свідчить він про те, що суспільство справді потребує зцілення. – Безліч нещасних, хворих, розчарованих у сьогоденні, не впевнених у завтрашньому дні, бідних духовно і матеріально, втомлених від пошуку хліба насущного для себе й своїх рідних, очманілих від перманентних криз людей потребують зцілення. І хто їм що запропонує – замість готових негайно допомогти ясновидців, хіромантів, «тарологів»? В арсеналі яких – і вкрадливо-м’які голоси, і карти, і – головне – безмежний кредит довіри тих, хто хмільний від надії на провидіння… А «кожний захмелілий шкіпер має надію на провидіння, – писав сто літ тому Бернард Шоу. – Та провидіння часто скеровує кораблі хмільних шкіперів на скелі».
(Київ – Прага)

Після ворожіння Світлана Батюх не підозрювала, що ця ніч може закінчитись для неї трагічно. Ворожіння з використанням двох свічок та трьох дзеркал наші предки вважали небезпечним, але найвірнішим способом побачити свого майбутнього жениха. Небезпечним цей вид ворожіння вважається тому, що дзеркало, ніби то, стає дверима між двома світами – нашим та потойбічним і з цих дверей може вийти нечиста сила, здатна нашкодити, тому хто ворожить. Виявляється, що це не просто вигадка і легенда lає під собою підстави.

- Я не заперечувала, щоб в нас в домі ворожили, - розповідає мама Світлани, Ганна Батюх, - в молоді роки я теж любила ворожити. Це ж так весело, зібратись з подругами і цілу ніч провести разом. Мене вчила ворожити бабця. Вона ж попереджала, що ворожіння з дзеркалами та свічками може бути небезпечним. Вона казала, що якщо дівчина буде довго вдивлятись у вогненний коридор, утворений відбитками вогників свічок у дзеркалах, то по цій дорозі до неї прийде образ жениха. Як тільки дівчина побачить людину, яка наближається до неї, вона повинна закрити очі та встати з-за столу. Якщо цього не зробити – станеться біда. Коли я вчила свою доньку ворожити, то попереджала її про небезпеку, але вона мене не послухала...

- Ми не сприймали ворожіння серйозно, - розповідає подруга Світлани, Уляна, - ворожіння було лише приводом провести ніч у дівчачих розмовах, про друзів, подруг, кавалерів. Ми капали вощиною у мидницю з водою, намагаючись побачити у застиглій краплі образ судженого, перекладали пір’ячка від стіни, що навпроти вхідних дверей, до порогу. Пір’ячка кладуться по черзі і та дівчина, чия пір’їна першою доторкнеться до порогу, перша вийде заміж. Випало так, що першою повинна була вийти заміж Наталя.

- Ворожити швидко набридло, і ми сиділи на ліжку та розмовляли, - продовжує розповідь подруга Уляни Наталя. – Світлана розповідала, що їй подобається один хлопець. Вони часто зустрічаються на вулиці і зустрічаючись, завжди дивляться один-одному у вічі. Хлопець не намагався з нею заговорити, а в Світлани не вистачало сміливості почати розмову першою. Їй було дуже цікаво, чи заговорить він з нею. Вона чомусь вирішила, що ця людина здатна її полюбити. Щоб знайти підтвердження цьому Свєта запропонувала поворожити з свічками та дзеркалами. Ми погодились.

- Дивитись у вогненний коридор було страшно, - зазналась Уляна. – Я тільки одним оком подивилась, і мене вже трясти почало. Світлана теж боялась, але, все ж таки, сіла перед дзеркалом. Вона сиділа так хвилин п’ять. Потім руки її почали тремтіти. Мені здалося, що вона хоче підвестись, але щось не давало їй цього зробити. Коли вона захрипіла таким страшним голосом, ми з Наталею кинулись до неї, схопили за плечі і, разом з кріслом, повалили на підлогу.

- Я почула крик дівчат, та вбігла до кімнати, - каже мати Світлани. – Свєта лежала на підлозі підтягнувши коліна до грудей. По її підборіддю стікала кров. Не знаю звідки ця кров взялася, тому, що губи в неї не були прокушені. Наступний день вона зовсім не розмовляла, потім потрошку почала приходити до тями, але розповідати що побачила у дзеркалі, відмовилась. Тепер вона панічно боїться дзеркал та запалених свічок.

Думка спеціаліста

Роман Форс, лікар-психіатр, до якого звернулась сім’я Батюх, пояснює все що відбулось з дівчинкою наступним чином: - Людина тяжко сприймає таке поняття як безкінечність. Свічки та дзеркала створюють ефект безкінечного світлового коридору. Ви дивитесь у дзеркало і вам здається, що дзеркало це не просто скло, а двері в інший світ – задзеркалля. У 16 років психіка дівчат ще не сформована остаточно. Впливають на психіку і такі фактори як закоханість та пов’язані з цим почуттям переживання. Крім того дівчинці розповідали про нечисту силу, яка може вийти з дзеркала. Тобто вона була готова побачити щось жахливе. Те що вона побачила, було грою її уяви. В неї з’явився параноїдальний жах перед дзеркалами та свічками. Цей страх може триматись роками. Але, в принципі, травма не є тяжкою. Світлана цілком нормальна дівчина. Її проблеми не паталогічного характеру. Зараз здоров’я Світлани стабільне, але для остаточного одужання потрібен час.

Влад Якушев

Про бісів жартома і всерйоз

"Зняття псування", "Вигнання бісів", "Зняття пристріту" - такі оголошення можна знайти у газетах та інтернеті. У 99,9% випадків чаклуни і маги, що виганяють бісів, - звичні аферисти, котрі заробляють гроші на довірливих співгромадянах. Та все ж всі релігії визнають існування нечистої сили. Більш того, з нею навіть можна успішно боротися, не вдаючись до послуг ворожок. Звідки узялися біси, де живуть, чим займаються і, найголовніше, як їх знешкоджувати - це "Вісті" з'ясовували у богословів.

Шукайте копита і півнячі лапи

У іудаїзмі бісів називають мазіким (нечиста сила). Вони безтілесні, але володіють здатністю приймати людський вигляд. Проте їх все ж таки можна розпізнати - по копитам на ногах. Біси, звичайно, свої копита і лапки приховують, але їх можна досить легко знайти. За словами керівника департаменту суспільних зв'язків Федерації єврейських общин Росії Боруха Горіна, в іудейській традиції є такий рецепт: потрібно узяти котячий послід і спалити його, а попіл розсипати біля ліжка. Якщо вранці виявляться сліди півнячих лап - отже, біс був поряд.
Біси бувають жіночої і чоловічої статі, а "керує" ними падший ангел Асмодей. Найбільш підступним бісом вважається Ліліт - володарка ночі. За однією версією вона виглядає як довговолоса жінка, за іншою - як птах, схожий на сову. Ліліт, як розповів Борух Горін, дуже сильний біс:

- Вона зуміла зачарувати самого царя Соломона, хоча він міг заклинати демонів. Вважається, що якщо чоловік перелюбствує, то це робота Ліліт. На думку наших мудреців, на Ліліт лежить місія вбивати дітей, зачатих в гріху. Та і не тільки в гріху - ранні смерті дітей вважаються результатом її діяльності. А якщо дитина сміється в ніч суботи, вважається, що Ліліт з ним грає.

За хвороби відповідає біс Агран. Вона літає у супроводі свити демонів. Демон на ім'я Хабала обплітає людину як виноградна лоза, і людина впадає в пияцтво. Серед бісів відрізняють шедім - бісів і сєєрім - кудлатих дияволів, що танцюють на очах у Азазело, що вважається главою сєєрім. Азазело має подобу козла. Є біси, які вселяються в людину, - діббуки. І тоді людина не володіє собою, кричить не своїм голосом. Словом, починає біснуватися.

Щодо природа виникнення демонів є декілька припущень. Одне з них полягає у тому, що їх виробив чаклунством Асмодей. Згідно іншому - життя демонам дали Адам і Єва. Якщо вірити Боруху Горіну, число бісів постійно росте.

Біси вічні, вони не вмирають, їх кількість постійно збільшується, - пояснює Горін. - Нові біси з'являються від рукоблудства, тому число демонів назвати неможливо, їх міріади.

"Хоттабич - джинн віруючий"

Згідно ісламському навчанню, аллах створив ангелів, людей і джинів. Джини були створені з вогню. Як розповідає завідувач відділом науки Ради муфтієв Росії шейх Фарід Асадуллін, джинни вважали, що повинні бути за своїм становищем вище за людей. У результаті джини розділилися на віруючих і невіруючих. Невіруючі – це біси на чолі з дияволом Іблісом, занепалим ангелом, що вступив в боротьбу зі Всевишнім. Джини можуть приймати людський вигляд і існуватимуть до кінця світла. Невіруючі джини намагаються всіляко спокусити правовірних, відвернути їх від молитви, примусити забути свої обов'язки перед Всевишнім. Вони впливають на душі. Старого Хоттабича і джина з казки "Чарівна лампа Аладдіна", на думку шейха Фаріда, можна віднести до джіннам віруючим. Зла за ними не числиться.

живуть злі духи в руїнах, пустинних місцях і в лазнях, де люди змивають свої гріхи. Але вони можуть вселятися і в людину. Для боротьби з ними, говорить шейх Фарід Асадуллін, мусульманин може прочитати азан - це заклик до молитви.
Звуки азана примушують сатану покидати віруючого. Також ісламські богослови рекомендують мусульманам, що випробовують дискомфорт, що вважає, що в них вселився злий дух, читати аят Аль-Курси і суру Аннас.

Сеанс зцілення. Швидко. Недорого

Торкнувшись питання про всіляких бабць-знахарок, що знімають псування, батько Михайло Прокопенко заявив, що відвідини таких людей взагалі до православної віри не має ніякого відношення.

– Які б ікони такі люди навколо себе не вішали, що б не говорили, православному християнину там робити нічого. Це не православ'я, це якісь квазінародні окультні вірування. Мені один раз попався на очі такий "довідник" по зняттю псування, де були перемішані молитви з якоюсь ахінеєю і заклинаннями, - говорить батько Михайло. – Та і яке псування може бути у православної людини, що живе християнським життям?! У будь-якому випадку ходити до чаклунів для православної людини немислимо! Цьому біси тільки радіють. Якщо людина хвора, йому слід звертатися до лікарів і вести нормальне церковне життя.

Диякон Андрій Кураєв:

У самому сенсі відтчитки нічого поганого немає. Але бентежить мода на це. З'явилася величезна кількість гастролерів, що роз'їжджають по країні. Вони навіть афіші розвішують: "Приходьте до нас на молебень - одержите повне зцілення". Влаштовують спектаклі. Є навіть один архімандрит, випускник театрального вузу, такі спектаклі влаштовує...
Що стосується всіляких пристрітів, псування і її зняття, то Андрій Кураєв вважає, що наслані хвороби, пристріти і псування прийшли не з церковної мови, а з світу пліток і переказів, перешіптувань і казок. "Такі історії і ведуть до розповсюдження магічних ритуалів, - вважає диякон Андрій Кураєв, - і приводять до підміни шанування справжніх святинь "святинькамі".

Інфрачервоні чудовиська

Московської духовної академії Московського патріархату Олексій Осипов. Православні також визнають наявність бісів. Але вважається, що вони спочатку були створені добрими, але загордилися і перекрутили свою етичну природу, став злобними істотами. Самі біси невидимі, як інфрачервоне проміння:

У ХIХ столітті було таке визначення – ефірні тіла, – говорить професор Осипов. – Біс може вселитися в людину, але тільки Божим потуранням. Причому зовсім необов'язково, що вселення біса якось погано свідчить про людину.
Професор Осипов виступає проти екзорцизма, в православній традиції званого отчиткой або відчитуванням. Молитви про вигнання бісів виникли ще в IV столітті, а відповідний чин (порядок богослужіння) складено було митрополитом Київським Петром Могилою в XVII столітті на основі католицьких джерел.

Але, як говорить Осипов, Російською православною церквою цей чин ніколи не використовувався. І розповсюдження отчитки в деяких храмах Олексія Осипова дуже турбує. Екзорцизм він вважає видом краси – високої зарозумілості, небачення свого духовного убозтва тими священиками, які цим займаються.

– Вигнання бісів – це диво, його скоював сам Спаситель, апостоли, святі люди, Дари Духу Святого, що одержали. Зараз ним займаються окремі священики, що не мають на те, як правило, благословення єпископа, без якого ієрей у принципі не має права скоювати жодного священнодіяння.

джерело:www.sunhome.ru